Dlaczego działanie jest ważniejsze niż wiedza?

silhouette of man jumping near mountain

Wiele osób powie, że wiedza jest kluczem do potęgi. To jednak nie do końca prawda, bo możemy posiadać całą wiedzę, którą ludzkość do tej pory spisała i wciąż nie odnieść ani jednego sukcesu. Dlaczego? Ponieważ większość z nas posiada potrzebną nam do zmian i osiągania wielkości wiedzę, ale niekoniecznie chcemy ją wykorzystać. Wygodniej jest nam tak, jak jest, a często niestety to wystarcza, żeby niczego nie polepszać.

Wiedza nie jest przydatna, jeśli jej nie wykorzystasz
Wiele osób stawia dziś na zdobywanie wiedzy w pierwszej kolejności, ale tak naprawdę najbardziej się nam ona przyda, gdy od razu zaczniemy wykorzystywać ją w życiu. Szukaj okazji, żeby spróbować tego, co znasz w teorii. Dzięki temu nie tylko utrwalasz w sobie wiedzę, ale także nadajesz sens swojemu uczeniu się. Bo, mówiąc wprost, dziś zdobywanie wiedzy dla samego stawania się mądrzejszym jest zwykłą stratą czasu. Jeśli nie jesteś w stanie wykorzystać w praktyce tego, czego się uczysz, zapewne zmarnujesz tylko swój czas i szybko zapomnisz, po co poświęciłeś go aż tyle.

Pięć minut działania jest warte więcej, niż cały dzień uczenia się
Tylko działanie może przynieść nam wymierne korzyści. To dlatego, że tylko ono pozwala nam odnieść jakiś efekt. Uczenie się też jest potrzebne, ale samo ono nie wpływa w żaden sposób na nasze życie czy karierę zawodową. Często pięć minut działania daje nam więcej, niż uczenie się przez kilka dni. Jeśli zaczniemy równolegle uczyć się i działać, szybko okaże się, że taka strategia jest najskuteczniejsza. Sama wiedza za to jest znacznie gorsza niż myślenie, szczególnie jeśli tego wszystkie możemy nauczyć się w praktyce, za pomocą naszych błędów lub przechodząc przez cały proces przed nami czekający.

Wiedza leży dzisiaj wszędzie, działanie podejmuje niewielu
Praktycznie każdy z nas może w mgnieniu ok uzyskać wiedzę na dowolny temat i zacząć się szkolić w dowolnym kierunku całkowicie za darmo. Być może nie będzie to tak wysokiej jakości wykształcenie, jakie może dać nam doświadczony nauczyciel, ale na pewno będzie bardzo wartościowe. Problemem nie jest więc dostęp do niej, ale skorzystanie z niej. Każdy może to zrobić, jednak mało kto się na to faktycznie decyduje. Działanie wymaga od nas zaangażowania i pogodzenia się ze zmianami, które musimy sami wprowadzić, a dla wielu osób to zdecydowanie zbyt duże obciążenie.

Dodaj komentarz