Główne zagrożenia w sieci

teal LED panel

Zagrożenia w sieci czyhają na nas właściwie na każdym kroku. Nie możemy czuć się bezpiecznie właściwie w żadnym serwisie, z jakiego korzystamy. Co nam grozi? Czy możemy się bronić?

Phishing- nr 1 wśród zagrożeń cyberprzestępczych

Najpopularniejszą formą cyberprzestępstwa jest phising. Polega on na podszywaniu się pod jakąś zaufaną nam firmę, np. pod bank, i przesyłanie nam linka, w którego mamy kliknąć. Wydaje się, że to oczywiste- nie klikamy w linki od podejrzanych nadawców. Co jednak, jeżeli nadawcą rzekomo jest bank, a link ma dotyczyć np. dodatkowego zabezpieczenia konta przed włamaniem? Paradoks sytuacji jest taki, że klikając w ten link, doprowadzimy właśnie do włamania, a konkretnie, do przejęcia dostępu do danych logowania przez hakerów. Stąd już tylko krok do wyczyszczenia naszego konta.

Wyciek danych

Jest to bardzo ważne w firmach. Dane poufne to nie tylko zagrożenie szantażem, realna strata pieniędzy czy zaufania klientów ale też problemy prawne. Taki incydent RODO trzeba w odpowiedni sposób zarządzić, zgłosić i usunąć. Może to być kosztowne i skończyć się też kontrolą UODO (Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Wirusy, trojany…

Kolejnym zagrożeniem jest zainfekowanie systemu operacyjnego trojanem czy wirusem, który np. śledzi nasze ruchy w sieci. Zaczyna się niewinnie, np. od kliknięcia w niepozorną reklamę, która nagle wyświetla się na naszym ekranie. Niby nic, a jednak haker otrzymuje zielone światło, by przejąć kontrolę nad naszym systemem. Działa w ukryciu, więc możemy przez długi czas nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Może jednak także odebrać nam dostęp do naszych danych i plików i zażądać zapłaty w zamian za odzyskanie dostępu. Brzmi nieprawdopodobnie, ale jest to jak najbardziej możliwe i realne, a co więcej, zdarza się coraz częściej.

Zagrożenia pośrednie

Pośrednimi zagrożeniami sieci są np. niebezpieczne treści, które wyświetlają się nieletnim. Do zagrożeń możemy zaliczyć także np. uzależnienie od Internetu, które potrafi być naprawdę ogromnym problemem. Warto podkreślić, że informacje podawane w sieci nie zawsze są zgodne z prawdą, a tzw. fake newsy również potrafią nieźle namieszać. To wszystko oznacza, że korzystając z sieci, trzeba być bardzo ostrożnym, a zaufanie powinno być mocno ograniczone. Tylko wtedy uchronimy się przed niebezpieczeństwami, które na nas czyhają.

Dodaj komentarz