Zagrożenia w Internecie

close up photography of mining rig

Internet zawładnął codziennością większości ludzi. Używamy go do czynności związanych z każdym aspektem naszego życia. Już przy śniadaniu sprawdzamy w telefonie wiadomości, czytamy posty znajomych, rezerwujemy stolik w restauracji na kolację.

Zwykłe przyrządzenie posiłku często wiąże się z szukaniem w sieci sprawdzonych przepisów. Wiele osób korzysta też z GPS w telefonie, jadąc po sprawdzonych trasach, w nadziei, że ostrzeże ich przed potencjalnymi korkami. Jednakże każda nasza czynność pozostawia po sobie ślad. Algorytmy wychwytują odwiedzane przez nas strony, dostosowują reklamy specjalnie dla nas. „Ścieżki”, po których poruszamy w Internecie, są wychwytywane i zapamiętywane. Praktycznie każda strona pyta się nas o tzw. ciasteczka.

Prywatność traci coraz bardziej na znaczeniu, gdy w grę wchodzi Internet. Większość informacji sami udostępniamy na serwisach społecznościowych bądź innych tego typu stronach. Jednak nie zawsze jesteśmy świadomi, jakie informacje o nas trafiły do użytku społecznego. Internet jest potężnym, ale i niebezpiecznym narzędziem, którym trzeba umieć się posługiwać. W przeciwnym wypadku nasze dane mogą zostać ujawnione, a my nie będziemy już tylko biernymi, anonimowymi użytkownikami.

Dodaj komentarz